Co je to repas?

Velkou část našeho sortimentu tvoří repasovaná výpočetní technika. Jak repasace probíhá? Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody repasu?

Jak se liší repasované zboží od použitého zboží koupeného na inzerát?

Hlavní rozdíl mezi repasovaným počítačem a počítačem koupeným od jednotlivce na inzerát je v poskytované záruce. Na repasované zboží je poskytovaná záruka běžně až 1 rok. (V případě kratší záruky může nefiremní zákazník uplatnit odpovědnost za vadu do 1 roku.) Za prodejem stojí firma u které je uplatnění záruky s nějakou vadou daleko jednodušší než s uplatněním záruky od jednotlivce.

Použité zboží prodává jednotlivec na inzerát často ve chvíli, kdy se u něj začínají projevovat závady. Repasovaná technika je před prodejem otestovaná a je-li to třeba, i vyčištěná. Riziko projevení skryté vady se tak minimalizuje.

Další výhoda je především pro firmy. Na repasovanou techniku dostanete fakturu s rozepsaným DPH a můžete si ji tedy dát do nákladů a odečíst z daní.

Jaký je původ zboží?

Repasovaná technika pochází z větších firem (především z bankovního sektoru), které po čase obměňují starší techniku za novější. Použitou techniku vykoupíme ve velkém, vše se řádně otestuje, přeinstaluje se operační systém nebo se počítače naformátují a prodávají se jednotlivě.

Jak probíhá repasace zboží?

Ve většině případů není potřeba s technikou nic dělat, protože je plně funkční. Pokud jsou některé kusy poškozené (například výrazný škrábanec v krytu, flek nebo škrábanec na displeji, apod), ale fungují, prodávají se se slevou a zákazník je na tuto kosmetickou závadu upozorněn v detailu produktu. Pokud je zboží celkově v horším stavu, je zařazeno v kategorii B. Zboží je ale vždy funkční.

Pokud se u nějakého kusu projeví při testování závada, necháváme si ho většinou na náhradní díly.

Zboží je důkladně otestované, vyčištěné a je u něj přepastovaný procesor a čipset. V případě, že je vadná některá komponenta, tak je vyměněna za novou (například baterie, klávesnice, myš, apod.).

Jaké jsou výhody a nevýhody repasované techniky?

  • V porovnání s výpočetní technikou koupenou na inzerát je koupě repasu bezpečnější a je vhodná i pro firmy.
  • V porovnání s novou technikou je tu výhoda především cenová.
  • Jedná se zpravidla o značkovou techniku. Například notebooky jsou často vyšší třídy a proto jsou v porovnání s levnými novými lowendy mnohem kvalitněji zpracované. Repasy jsou zpravidla vhodné tam, kde nejsou kladeny vysoké nároky na výkon, ale na spolehlivost a na nízkou cenu.
  • Nevýhoda oproti novému zboží je zkrácená záruka a u starších, levnějších modelů nižší výpočetní výkon.
  • Notebooky mají většinou použitou baterii s nižší kapacitou a cizojazyčnou klávesnici. Pro počeštění klávesnice je možné použít přelepky. U některých modelů jsou v nabídce.